Svadba v Thajsku

Thajsko právom považujú za krajinu úsmevov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je tým správnym miestom na uzavretie manželstva. Okrem príjemných a priateľských ľudí, ponúka množstvo exotických lokalít, kde si môžu zamilované páry povedať svoje „áno“ a stráviť medové týždne v niektorom z najkrajších prímorských stredísk na svete. Ak si odmyslíte náklady na letenku, svadba so všetkým, čo k tomu patrí, je v Thajsku cenovo dostupná skutočne pre každého.

Príprava na svadbu

accountant_8 Tak ako vždy pri vybavovaní byrokratických formalít, aj tentoraz si treba nechať dostatok času na získanie potrebných informácií, vyplnenie tlačív a organizáciu svadby vašich snov. Potom si už stačí len vybrať správne miesto a udalosť vášho života môže nabrať obrátky. Pozor však! Požiadavky na uzavretie sobáša sa v Thajsku pomerne často menia. Preto sa treba pravidelne pýtať na ich aktualizáciu na našej ambasáde v Bangkoku: slovakemb@actions.net alebo na thajskom Ministerstve zahraničných vecí:

consular04@mfa.go.th.
Adresa: Legalization Division , 3rd floor
Department of Consular Affairs
Ministry of Foreign Affairs
123 Chaeng Watthana Road
Bangkok 10210
Tel: 0-2575-1056-59

Fax: 0-2575-1054
Operačné hodiny: 08.30 – 14.30 hod. (Zatvorené v sobotu, v nedeľu a počas sviatkov)

Páry, ktoré neovládajú thajčinu alebo angličtinu, domáce úrady odmietajú sobášiť. Odporúčam začať s vybavovaním formalít aspoň dva mesiace pred plánovanou cestou do Thajska. Zbavíte sa zbytočného stresu, ktorý aj tak často sprevádza najkrajší deň života budúcich manželov.

Ako sa dostať do Thajska?

Slovenská republika má s Thajským kráľovstvom uzatvorenú zmluvu o bezvízovom styku pre držiteľov diplomatických a služobných pasov. Návštevníci s cestovnými dokladmi, ktorých platnosť musí presahovať platnosť víz, si môžu obstarať vízum na honorárnom konzuláte Thajska v bratislavskej Inchebe alebo na zastupiteľskom úrade vo Viedni, prípadne v Prahe. Za víza na počkanie zaplatíte 1.800 SKK, vybavenie žiadosti do týždňa stojí 1.300 SKK. K vyplnenému formuláru treba priložiť jednu pasovú fotografiu.

Honorárny konzul TK v Bratislave: Alexander Rozin
Adresa: Viedenská cesta 3 – 7
851 01 Bratislava
Slovenská republika
Tel: +421 2 6727 2124
Fax: +421 2 6241 1838
E-mail: info@thaiconsulate.sk
Web: www.thaiconsulate.sk
Víza a úradné hodiny: streda a piatok (10.00 – 12.00)
V mimoriadnych prípadoch je možné dohodnúť si iný termín.

accountant_12 Občania Slovenskej republiky môžu s platnosťou od 21.7.2005 získať víza do Thajska pri príchode do krajiny na letiskách a vybraných hraničných prechodoch. Vízum sa výlučne udeľuje na 1 vstup najviac na 15 dní bez možnosti predĺženia. Podmienkou je platnosť cestovného pasu najmenej 6 mesiacov od dátumu vstupu, 1 fotografia a poplatok 1000 THB.

Požiadavky na vykonanie sobáša

Cudzinci, žiadajúci o uzavretie manželstva, musia predložiť nasledovné doklady:

 • cestovný pas oboch partnerov
 •  kópia rodných listov
 •  miestoprísažné vyhlásenie, tzv. Letter of Certification, ktorý vydáva veľvyslanectvo, konzulát alebo vládna organizácia v Thajsku, čím potvrdzuje štatút, štátnu príslušnosť a ďalšie detaily oboch partnerov. Potvrdenie musí byť preložené a overené thajským Ministerstvom zahraničných vecí.
 • k nahliadnutiu originál dokladu, potvrdzujúci právoplatné ukončenie predchádzajúceho manželstva (rozvodový alebo úmrtný list)
 •  dve pasové fotografie
 •  za registráciu a preloženie formulárov do thajčiny a spätne do angličtiny sa platia poplatky, ktoré sú podstatne nižšie ako na Slovensku (cca 450 BHT)
 •  žiadatelia o uzavretie manželstva musia byť starší ako 17 rokov, v opačnom prípade potrebujú na jeho legalizáciu rozhodnutie súdu a písomné odobrenie rodičov
 •  ani jeden z dvojice nesmie byť v čase sobáša v inom právoplatne uzavretom zväzku (mnohonásobné manželstvá nie sú v Thajsku povolené)
 •  partneri nesmú byť pokrvní príbuzní a blízki rodinní príslušníci
 • adoptívni rodičia sa nemôžu oženiť/vydať s adoptívnym dieťaťom
 • rozvedený alebo ovdovený žiadateľ nesmie uzatvoriť manželstvo pred uplynutím 310 dní po ukončení predchádzajúceho zväzku, ak: žiadateľka neporodila dieťa, nechce uzavrieť manželstvo s tým istým partnerom, nemá potvrdenie od doktora o prebiehajúcom tehotenstve a nedisponuje povolením súdu o opätovné uzavretie manželstva

Pri fotokópiách sa treba informovať, či dotyční nepožadujú overenie notárom. Vo väčšine prípadov stačí predložiť k nahliadnutiu originál dokumentu.

Akú svadbu zvoliť?

church_13 V Thajsku si môžete vybrať rôzne druhy svadieb – klasickú thajskú, kresťanskú, budhistickú alebo obyčajnú na úrade. Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek, nevyhnete sa vybavovaniu formalít. Papierovačky zvládnete aj sami, no rátajte s tým, že aspoň 5 dní pred sobášom strávite behaním po úradoch. Ak sa tomu chcete vyhnúť, využite služby miestnych spoločností, ktoré sa profesionálne venujú organizácii svadieb a s tým súvisiacej administratíve.

Záleží len na vás kde sa rozhodnete stráviť najkrajšie chvíle svojho života a s akými požiadavkami sa obrátite na príslušnú spoločnosť. Na nasledujúcich adresách môžete získať podrobnejší prehľad o ponuke služieb a cenovej úrovni:
www.northernthailand.com/romancing
www.topweddinglinks.com/Thailand.htm
www.thailandroad.com/translation
www.samuiwestcoast.de

Poplatky za svadbu sa rôznia v závislosti od miesta, spoločnosti a druhu oslavy. Napríklad tradičná thajská svadba (v miestnych krojoch) stojí približne 12 tisíc Bahtov. Za kresťanskú zaplatíte až 15 tisíc Bahtov a najlacnejšia je svadba na západný štýl (obyčajne na pláži), za ktorú si firmy účtujú okolo 8 – 10 tisíc Bahtov.

Kto nás bude sobášiť?

V Thajsku treba rozlišovať samotný sobáš od svadobnej ceremónie. Oficiálnu platnosť má totiž len akt, pri ktorom je prítomný oprávnený zástupca Registračného úradu. Pri náboženských obradoch vedie ceremóniu kňaz, duchovný alebo mních. V Thajsku sú preto pre našinca najzaujímavejšie tradičné budhistické sobáše, ktoré prebiehajú v kláštore, pretože mnísi nemôžu vykonať všetky svadobné úkony mimo kláštora. Požehnanie obyčajne dávajú mladomanželom na pláži. Ak chcete takýto sobáš zlegalizovať, prítomnosť úradníka je nevyhnutná. Agentúra alebo svadobná spoločnosť vám ho vybaví za približne 3 tisíc Bahtov. Šp
ecializované firmy sú ochotné pre vás urobiť všetko, o čom ste vždy snili, no rátajte s poplatkami. V porovnaní s inými krajinami však nie sú prehnané.

Potvrdenie o vykonaní sobáša

Ak vám pomáha s vybavovaním svadby thajská spoločnosť, ušetríte množstvo času a zbytočných návštev úradov pred a po sobáši. Napriek tomu, nevyhnete sa dvom návštevám nášho veľvyslanectva v Bangkoku, ktoré vám najskôr vydá potvrdenie o úmysle uzatvoriť manželstvo v Thajsku a po svadbe overí jeho právoplatnosť. Zvyšné úkony za vás urobí spomínaná firma, t.j. zabezpečí preklady dokumentov z angličtiny do thajčiny a naopak, vybaví overenie na Ministerstve zahraničných vecí, wedding_photos_4 objedná zapisovateľa Registračného úradu, tlmočníka počas svadobného obradu (do angličtiny) a zabezpečí zvyšné úkony, súvisiace so šatami, dopravou, hostinou, fotografom a všetkým, čo k pravej svadbe patrí. Tí, ktorí chcú ušetriť, môžu absolvovať všetky administratívne úkony aj sami, no za ušetrené peniaze to určite nestojí. Rokovať s miestnymi úradníkmi je niekedy o nervy a nikde nie je napísané, že sa vám všetko podarí stihnúť načas. V žiadnom prípade neodchádzajte z Thajska len so svadobným certifikátom, ktorý vám vystavia na Registračnom úrade! Doma by vám totiž manželstvo neuznali. Svadobný certifikát si treba nechať vystaviť aj v anglickom jazyku a požiadať o jeho potvrdenie úradmi (miestne MZV a naša ambasáda).

Tento dokument treba doma nechať preložiť súdnym tlmočníkom (ak sa tak už nestalo na našom veľvyslanectve) a takto predložiť Matrike v mieste vášho trvalého bydliska. Tá dokumenty zašle Osobitnej matrike, ktorá by mala do dvoch mesiacov žiadosť spracovať a vrátiť späť. Potom si už len stačí vyzdvihnúť slovenský sobášny list. Nenechajte sa odradiť zložitým vybavovaním. Pri včasnej príprave a s trpezlivým prístupom budete mať na sobáš v Thajsku len tie najkrajšie spomienky.

autor: M.Rybanský

Komentáre k "Svadba v Thajsku"

 1. snabba lån med betalningsanmärkning

  En kriminalregister maste tänka pa , hur räntenivan av dem finansiella produkter är driven eftersom de kompensera för det med avseende pa saknas kreditbetyg bekräftelse

 2. steroidi anabolizzanti…

  anabolizzanti…

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.