Fotografia uchová spomienku na Váš svadobný deň

PR článok:Koláče sa spapajú, vínko vypije, kytička uvädne, ale prstienky z drahocenného kovu, fotografia a video zostanú navždy dôkazom toho, že ste to boli práve Vy, ktorí ste navždy spečatili svoje osudy a zvolili si spoločnú cestu životom.
Nech Vám tento článok poslúži ako sprievodca a radca. Sú v ňom pozbierané dlhoročné praktické skúsenosti z prípravy, ale aj zo samotnej realizácie svadobných fotografií.

Kedy začať zháňať fotografa
Pokiaľ svadbu plánujete dlhodobo, pol roka až rok dopredu, tak čím skôr. Veľa budúcich mladomanželov bolo sklamaných, keď im fotograf, ktorého si vybrali odmietol, lebo bol aj rok dopredu rezervovaný. Preto neváhajte a čím skôr si s ním dohodnite osobné stretnutie, ktorého cieľom bude aj rezervácia Vášho termínu svadby. Počítajte so zložením zálohy, ktorá môže byť u každého fotografa iná. Najfrekventovanejšie termíny sú podľa poradia: jún, august, máj, apríl, september.

Ak ste si vybrali fotografa na základe ukážok fotografií na webových stránkach, spýtajte sa ho, či fotografovať Vašu svadbu bude on. Spomínam to preto, lebo práve Váš fotograf môže disponovať viacerými fotografmi, ktorí Vás síce odfotia, ale už to nebude rukopis toho, ktorého ste si vybrali. To sa stáva našťastie len výnimočne.

Na čo si treba dávať pozor pri rokovaní s fotografom
Pri stretnutí s fotografom si ujasnite koľko zaplatíte a za čo zaplatíte. Je to veľmi dôležité a Vy sa tak vyhnete zbytočným komplikáciám pri preberaní zákazky. Netreba spisovať niekoľkostranové zmluvy, treba si dohodnúť to podstatné:
• kedy Vám bude zákazka odovzdaná,
• aký počet fotografií dostanete,
• či Vám spolu s fotografiami budú odovzdané aj dátové súbory na CD, resp. negatívy filmov
• a ako to bude s úhradou finančných nákladov za dopravu pri väčšej vzdialenosti.

Kedy je vhodné fotografovanie
Počas letných mesiacov je najideálnejšie exteriérové fotografovanie práve vtedy, keď to nevyhovuje práve mladomanželom. Keď sú slnečné lúče menej agresívne a opierajú sa Vám kolmo do tváre. To znamená medzi 09.00 – 10.30 hod. a potom medzi 16.00 – 19.00 hod. je to pre fotografa ideálne. Ale práve vtedy ste u kaderníčky (dopoludnie) a práve vtedy máte obrad a hostinu (odpoludnie).
Takže čas na exteriérové fotografie zostáva spravidla cca od 12.00 – 14.00 hod. Dobrý fotograf to ale zvládne, veď čo iné mu aj zostáva.

A teraz jedno odporúčanie, alebo rada pre všetky budúce nevesty a ženíchov. Váš svadobný deň si skomplikujete, ak si exteriérové, resp. ateliérové fotografovanie necháte až po obrade.
Viem o čom hovorím a aj to vysvetlím. Nevesta chce prekvapiť ženícha a v svadobných šatách sa mu za wedding_video_1 žiadnych okolností nechce ukázať skôr, ako pri obrade. Nasleduje obrad a potom presun na hostinu. Kedy potom fotiť dvojicu? Niekto si myslí, že veď kým sa svadobčania presunú na hostinu, tak fotograf urobí pár záberov a hotovo. Istotne, ale ak Vám záleží, na svadobných fotografiách, bolo by dobré fotografovať nie za pochodu, ale v pokoji a pohode.

Veď načo sa s Vami vizážistka trápila hodinu, keď po svadobných gratuláciách spojených s mnohými bozkami máte Váš make-up mierne znehodnotený. A to nehovorím o Vašich uplakaných očiach, ryži vo vlasoch, ktorú Vám pre šťastie uštedrili svadobčania. A takto sa chcete isť nechať fotografovať?

Ak Vás ani toto nepresvedčilo, tak je tu ešte jeden postreh. Svadobčania už dorazili namiesto oslavy a Vás stále niet. Pýtajú sa navzájom, kde sú mladomanželia? Veď oni sa fotia, odpovie niekto. A tu nastáva začiatok možného problému. Vy ste Tí hlavní, na ktorých sa celý čas pozerajú všetky oči a zrazu nie je koho sledovať. Čakanie na Vás sa môže pretiahnuť niekedy aj na hodinu a to už prestáva každá sranda. Ja viem, Vám to nevadí, ale skúste sa vcítiť do pozície svadobčanov. Preto si ešte raz zvážte, kedy sa pôjdete fotiť.

Kde je vhodné fotografovať
Od jari až po jeseň je exteriér tým najvhodnejším a najvyhľadávanejším prostredím. To však neznamená, že v zime sa nedajú urobiť zaujímavé svadobné fotografie. Nebolo by správne ukrývať sa do ateliéru, ak nám počasie umožňuje fotografovať práve vonku. Niekto má rád zeleň, iný zasa uprednostňuje pozadie hradieb, múrov a iných podobných stavieb. Na stretnutí je potrebné to všetko fotografovi povedať, aby Vám ušil exteriér na mieru.

Ak Vám to dovolí čas, môže sa na fotenie dostaviť aj Váš zvierací miláčik. Ale tu pozor na zvieracie chlpy, ktoré sa môžu ťažšie odstraňovať zo ženíchovho obleku a Vašich nádherných šiat. Jednoducho Vy viete najlepšie, čo by ste na fotografii chceli mať, ale musíte to povedať aj Vášmu fotografovi, ktorý to s Vami preberie.

A čo ak vonku prší? Najjednoduchšie je ísť do fotografovho ateliéru. Oveľa krajšie fotografie určite vzniknú v interiéroch hradov, zámkov, kaštieľov. Aj túto alternatívu si treba s fotografom dopredu prebrať, aby Vás nič nezaskočilo v prípade nepriaznivého počasia.

Čo by Vám pri fotografovaní rozhodne nemalo chýbať
V prvom rade nezabudnite na prstienky, kyticu a pierko. V kabelke nevesty by nemala chýbať papierová vreckovka, lesk na pery, matný púder a spínací špendlík – najlepšie tri kusy (niekedy zabudnú v kvetinárstve pripevniť špendlík na pierko). Ak sa budete fotografovať vonku v lete, nezabudnite aj na fľašku minerálky. Určite Vám padne vhod.

Čo by ste mali ešte vedieť
Ak si budete robiť vizáž sama a nie ste profesionálna vizážistka, v žiadnom prípade si neaplikujte na pleť rôzne flitre a trblietká. Pri fotografovaní s bleskom to môže na fotografiách spôsobiť nepríjemné odrazy a reflexy a tým sa záber znehodnotí.
Zverili ste sa do rúk fotografa a ten sa bude snažiť spraviť Vám tie najúžasnejšie fotografie. Preto je dôležité, v prípade, že Vám bude dokumentovať aj svadobnú hostinu, usadiť ho na také miesto, aby mal o dianí v sále prehľad.

Aj keď Vám budú radiť kamarátky a kamaráti, rodičia či prarodičia, riaďte sa pri zariaďovaní a priebehu Vašej svadby svojim rozumom a srdcom. Je to predsa Vaša svadba. Možno, ale predsa len dajte občas na radu skúsených fotografov, ktorí ročne vidia aj 50 svadieb a môžu svojimi poznatkami pomôcť nielen Vám…

autor: Peter Golej  www.golej.sk

Komentáre k "Fotografia uchová spomienku na Váš svadobný deň"

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.