Dostali ste šperk so srdcom? Pôvodný význam Vás zaskočí!

V klenotníctve si často pripadáme ako malé deti v cukrárni. Stovky blýskajúcich sa prstienkov, náramkov a drahých kamienkov na dosah ruky. Za povrchnou krásou šperkov sa však skrýva viac. Mnohé tvary a prevedenia majú dávno zabudnutú symboliku.

 

Nekonečno

V Indii či Tibete je osmička stelesnením  dokonalosti, dualismu a splynutia medzi mužom a ženou.  Symbolizuje nekonečný tok času v slučke. Na západe sa bežne používa v matematike ako vyjadrenie nekonečna, teda nepredstaviteľne veľké hodnoty. Prívesok so symbolom nekonečna tak často znamená nikdy nekončiace priateľstvo a lásku. Najkrajšie je však využitie ležiacej osmičky pre zásnubné prstene. Žiadny iný šperk nevystihuje bezhraničnú, nekonečnú oddanosť viac.

Daroval Vám niekto bižutériu s ležiacou osmičkou? To si vážte!

Strieborný prsteň so zirkónmi

 

 

 

 

 

Krížik

Hlavný význam krížiku  ako motív šperku je zrejmý. V kresťanskom kontexte sa jedná o symbol sebaobetovania a vykúpenia spojeného s ukrižovaním Ježiša Krista. Veriaci tak často nosia oceľové šperky s krížom (ty menej pokorní potom striebro) ako symbol oddanosti Bohu. Šperk s krížikom však môžete dostať ako darček aj od kdejakého pohana. Hovorí sa, že chráni nositeľa proti zlým duchom.

náhrdelník z chirurgickej oceli

 

 

 

 

 

Prívesok v tvare kríža ochráni pred pletkami zla.

Srdce

S tvarom srdiečka sa dorozumiete  všade. Je to univerzálny symbol lásky, jednoty či súcitu s druhými. A samozrejme tiež neutíchajúcej vášne. Vždy tomu tak ale nebolo. Pôvodne sa jednalo o čisto asexuálny , náboženský symbol.  V stredoveku boli totiž prívesky v tvare srdca  stelesnením lásky Ježiša. A boli tak obľúbené, že prenikli i mimo duchovnú rovinu.

Titánové snubné prstene s kamienkami

 

 

 

 

 

Srdce si dnes spojujeme jedine s láskou

Trojuholník

Zo všetkých symbolov , ktoré popisujeme , je trojuholník zďaleka najzaujímavejší. Jeho význam sa totiž mení s tým , kam smeruje jeho vrchol. Pokiaľ nosíte šperk s trojuholníkovým motívom smerujúcim vrchom hore, značí to vysoké sebavedomie , silu a zápal. Trojhranný šperk smerujúci špičkou dolu naopak značí vodu, mier a vznik nového života.

1 *Komentár k "Dostali ste šperk so srdcom? Pôvodný význam Vás zaskočí!"

  1. Dlhé Videá hovorí:

    Super článok

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.