Svadba v Australii

Svadba v Austrálii patrí medzi najromantickejšie zážitky mnohých párov z celého sveta, Slovákov nevynímajúc. Tak ako všade v zahraničí, s týmto historickým aktom sa spája množstvo vybavovačiek, no výsledný efekt stojí za to. Ak aj vy rozmýšľate o svadbe u protinožcov a neviete ako na to, pozorne si prečítajte nasledujúce riadky.

Príprava na svadbu

Mnohých ľudí odradí od svadby v zahraničí predstava zdĺhavých papierovačiek a návštev úradov s nepríjemnými paničkami za presklenným okienkom. Tým sa síce nevyhnete, no s dostatočným časovým predstihom zvládnete všetko ľavou zadnou.

Svadbu je dobré začať vybavovať aspoň tri mesiace pred dňom „D“. Oboznámte sa s požiadavkami a priebehom, a môžete ísť na to. Ešte aby som nezabudol, pri vybavovaní svadby v Austrálii môžete naše úrady úplne vynechať. Nepotrebujete dokonca ani potvrdenie o spôsobilosti na právne úkony, za ktoré by ste na matrike zbytočne vyhodili 500 korún na hlavu.

Ako sa dostať do Austrálie?

Austrálska federácia uplatňuje so Slovenskou republikou vízový režim. V tejto súvislosti treba požiadať austrálske veľvyslanectvo vo Viedni o pridelenie víz, v tomto prípade turistických. Vydanie trvá cca 10 dní. Víza sú ihneď po vydaní použiteľné. Austrália sprístupnila pre občanov SR elektronický systém podávania žiadostí o udelenie turistických víz e-Visa (nie ETA Electronic Travell Authority) s platnosťou od 1. júla 2004. Uvedené turistické víza možno od 1.7.2004 žiadať na adrese: www.immi.gov.au Víza sú udeľované na dobu 90 dní s platnosťou 12 mesiacov. Poplatok za elektronické podanie žiadosti je stanovený vo výške 65,- AUD. Po elektronickom udelení víz možno do krajiny cestovať bez vízovej nálepky.

Adresa pre SR: Australian Embassy and Permanent Mission to UN
Mattiellistrasse 2-4
A-1040 Vienna
Austria
tel.: 0043/1/512 8580
fax: 0043/1/504 1178
Web: www.australian-embassy.at

Požiadavky na vykonanie sobáša

Do Austrálie sa môže ísť zosobášiť každý, kto spĺňa nasledujúce podmienky:

  • dovŕšený vek 18 rokov
  • spôsobilosť na právne úkony
  • štatút: slobodný, rozvedený, vdovec
  • predloženie potvrdenia a plánovanom sobáši, tzv. „Notice of Intended Marriage“(NIM) – treba za poplatok /cca EUR 15/ nechať potvrdiť na Austrálskej ambasáde vo Viedni a podpísať pred očami konzula alebo inej zodpovednej osoby
  • NIM dostanete na ambasáde vo Viedni,
  • takto overené potvrdenie treba poslať do Austrálie vášmu „celebrantovi“ (alebo osobe, ktorá svadbu pre vás organizuje), ktorý ho musí dostať minimálne mesiac a deň pred plánovaným dňom sobáša, no nie viac ako pol roka vopred
  • predloženie dokladov – väčšinou sa požaduje rodný list (treba sa spýtať, či je potrebná anglická verzia), pas a potvrdenie o rozvode alebo úmrtný list pri ovdovení, ostatné detaily o ženíchovi a neveste sú uvedené v NIM
  • dvaja svedkovia vo veku nad 18 rokov

Akú svadbu zvoliť?
Odpoveď na túto otázku ovplyvňujú dva základné faktory: vaše predstavy a finančné možnosti. Pre Austrálčanov nie je žiadna  požiadavka nemožná. Sobáše sú totiž v krajine veľký biznis, na ktorom sa vynikajúco zarába. Ak chcete mať malú svadbu v súkromí (bez hostí, len s dvoma svedkami), stačí vám človek, ktorý vás oddá na ktoromkoľvek mieste. No ak to chcete skutočne roztočiť, môžete sa zveriť do rúk domácich odborníkov, ktorí vás (ak ich necháte) zoderú z kožu. Ako som už spomínal, záleží to na obsahu vašej peňaženky. Sú firmy, ktoré sa o vás postarajú od príletu do krajiny, až po koniec medových týždňov a zasa iné vám zaobstarajú len to nevyhnutné. Odporúčam vám preto prezrieť si niektoré z nasledujúcich stránok, aby ste získali prehľad o tom, ako to v Austrálii chodí. A najmä, za koľko…

www.weddingportal.com.au – prelistujte si ponuky skúsených organizátorov svadieb každého druhu…
www.easyweddings.com.au – všetko o príprave svadby, výber podľa miesta sobášu, zoznam celebrantov, rady pre novomanželov…
www.australianwedding.com – informácie pre zahraničné páry, ktoré sa chcú zobrať v Austrálii, široká ponuka miest a spôsobov sobáša, firma, ktorá plní predstavy klientov…

Kto nás bude sobášiť?

V Austrálii si môžete, podobne ako u nás, vybrať cirkevný alebo civilný sobáš, ktorý je na kontinente rozšírenejší – samozrejme, ak sa nechcete brať na slovenskej pôde nášho veľvyslanectva v Canberre.

Povolenie sobášiť má osoba zvaná „celebrant“. Je to človek, ktorý má na tento účel štátom vydanú licenciu a na báze živnosti poskytuje domácim a zahraničným párom za poplatok svoje služby. Suma sa líši v závislosti od veľkosti firmy, ponúkaných služieb a požiadaviek zákazníka. Samotný obrad stojí od AUD 300, lacnejšie sotva niekde nájdete, až po niekoľko tisíc. Tie by som však radšej odporučil investovať do svadobnej cesty.

Výhodou celebranta je, že po dohode vám môže zorganizovať celú svadbu, vrátane hostiny, kedykoľvek a kdekoľvek si zmyslíte – či už na malebnom útese, v botanickej záhrade, na púšti, pláži, na moste alebo inom atraktívnom mieste. Cirkevné obrady väčšinou prebiehajú v kostole, no tiež záleží na dohode s kňazom. Ak sa rozhodnete pre konkrétneho oddávajúceho, zistite si všetky podmienky (poplatky, potrebné doklady, svedkovia, oblečenie) a informujte ho o vašich predstavách. Nie je problém zabezpečiť všetky detaily – od svadobnej kytice, cez tortu, limuzínu, parkovanie, svadobné šaty, hudbu, fotografa, až po svadobnú cestu.

Marriage Celebrants Associations
National Organisation
The Australian Federation of Civil Celebrants Inc
4/168 Lennox Street
Richmond VIC 3121
tel: +61 (0)3 9428 9926
fax: +61 (0)3 9428 9956
email: afcc@netspace.net.au
New South Wales and A.C.T.
Southern NSW & ACT Association of Civil Marriage Celebrants of Australia Inc
9 Allwood Street, Chifley ACT 2606
tel: +61 (0)2 6282 2435
fax: +61 (0)2 6281 7290
Assoc. of Civil Marriage Celebrants of NSW & ACT Inc
11 Hollier Street, Cambridge Park NSW 2747
tel: +61 (0)2 4731 3050
fax: +61 (0)2 4683 2540
Victoria and Tasmania
Association of Civil Marriage Celebrants of Victoria Inc
1/50 Windsor Cres, Surrey Hills VIC 3127
tel: +61 (0)3 9898 2778
fax: +61 (0)3 9898 0778
Queensland
Assoc. of Civil Marriage Celebrants of Queensland Inc
228 Barrett Street, Bracken Ridge QLD 4017
tel: +61 (0)7 3261 8888
fax: +61 (0)7 3366 0729
South Australia
Assoc. of Civil Marriage Celebrants of South Australia Inc
113 Crozier Avenue, Melrose Park SA 5039
tel: +61 (0)8 8277 1786
South Australia/Northern Territory
The Federation of Associations of Civil Marriage Celebrants of Australia Inc
47 William Street, South Plympton SA 5038
tel: +61 (0)8 8297 8189
Western Australia
Marriage Celebrants Assoc. of Western Australia Inc
7 Tingle Close, Maida Vale WA 6057
tel: +61 (0)8 9359 1277

Svadba sa blíži

Napriek tomu, že na fotkách vyzeralo miesto vašej vysnívanej svadby fantasticky, odporúčam vám vopred ho navštíviť. Ušetríte sa tak zbytočného sklamania a lepšie spoznáte danú lokalitu. Okrem toho si môžete obzrieť okolie a nájsť zákutia pre tie najlepšie svadobné fotky. Rovnako postupujte aj v prípade reštaurácie a ďalších miest, ktoré chcete vo veľký deň navštíviť. Ak neplánujete svadbu na ostrove, mali by ste sa tiež stretnúť s vaším celebrantom, ukázať mu všetky potrebné doklady, oťukať si ho a dotiahnuť posledné detaily. Ak je všetko v poriadku a tak ako má byť, môžete sa pokojne chystať na svadbu a prosiť za pekné počasie.

Samotný obrad pozostáva z niekoľkých častí:

1. Nevesta i ženích musia po príchode na miesto obradu predložiť doklad, že dovŕšili vek 18 rokov, nie sú v manželskom stave s iným partnerom a nie sú v žiadnom priamom príbuzenskom spojení. Toto vyhlásenie následne obaja podpíšu.
2. Po krátkom príhovore celebranta alebo reverenda si ženích a nevesta vymenia manželské sľuby a svadobné obrúčky. Aspoň jeden z dvojice by mal plynulo hovoriť po anglicky. V opačnom prípade je nutný oficiálny tlmočník.
3. Svadobný certifikát podpíšu okrem nevesty a ženícha aj dvaja svedkovia. Celebrant následne originál odovzdá novomanželom.

Ďalší program je plne v réžii svadobčanov.
Potvrdenie o vykonaní sobáša
Nezabudnite v eufórii na potvrdenie o sobáši! Samotný celebrant vám po slávnostnom obrade, ktorý obyčajne netrvá dlhšie ako 10 minút, vystaví tzv. „certificate“. Mnohí ľudia si myslia, že tento kúsok papiera, ktorý ma hodnotu diplomu za hod kriketovou loptičkou, je zákonný dokument. Nie je to však pravda. Jeho kópia síce do 14 dní od dátumu svadby putuje do miestneho Registra narodení, úmrtí a sobášov (ktorý vydá nové potvrdenie), no tento certifikát nemá právnu hodnotu. Problém by nastal u nás doma, kde by vám príslušný úrad manželstvo neuznal. Preto je dobré dohodnúť sa s celebrantom, aby sa postaral aj o legalizáciu, prostredníctvom tzv. „Apostille stamp“. Ide o potvrdenie Ministerstva zahraničných vecí (v hodnote cca AUD 60), ktoré treba doma nechať preložiť súdnym tlmočníkom a takto predložiť Matrike v mieste vášho trvalého bydliska. Tá dokumenty zašle Osobitnej matrike, ktorá by mala do dvoch mesiacov žiadosť spracovať a vrátiť späť. Potom si už len stačí vyzdvihnúť slovenský sobášny list. Ak nechcete v Austrálii zbytočne strácať čas behaním po úradoch, nechajte administratívu na celebranta. Za tie peniaze to určite stojí.

Zdroj: Radynacesty.sk

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.