Slovinsko – dve svadobné cesty v jednej.

Čo vás napadne pri spojení „svadobná cesta“? Slnkom zaliata pláž, vy dvaja na teplom piesku, narážanie vĺn…Ale má takúto predstavu o romantike aj váš nastávajúci? Alebo patríte aj vy medzi ženy, ktoré sa síce opaľujú rady, ale týždeň na pláži je pridlhý? Riešenie je kompaktné, jednoduché a dostupné.
Slovinsko.
Maličký štát, ktorý si v zahraničí často mýlia so Slovenskom nepatrí medzi vychytené turistické destinácie, čo však určite neznamená, že by nemal čo ponúknuť. Práve naopak, na malom priestore je toho oveľa viac ako v iných krajinách,  vôbec vás nemusia trápiť tisíce turistov a ani vy nemusíte trápiť svoj rozpočet.

Hory a slnko…
Na severe prekrásne Juliánske Alpy, na juhu čarovný kus mora, lepšia kombinácia sa sotva dá predstaviť. Slovinsko je maximálne vhodne pre páry, kde on miluje hory, turistiku a lesy a ona slnko a more. Svadobná cesta sa dá rozdeliť na dve časti, ktoré uspokoja každého a tak nikto nebude mať pocit, že nebola podľa jeho vkusu. Autom sa do Slovinska cez Rakúsko dostanete z Bratislavy približne za 5 hodín, no len čo zídete z rakúskej diaľnice, spoznáte, že táto krajina skutočne stojí za to. Privítajú vás lesy a vysoké kamenné bralá, ktorým sú Vysoké Tatry len  vzdialeným bratrancom. Celá severná oblasť silne pripomína Švajčiarsko a vy môžete svoju svadobnú cestu začať niekoľkodňovým pobytom v horách, ktorý strávite či už pri romantických prechádzkach, alebo spoločnej turistike.

Určite však neobíďte rieku Soča. Okrem toho, že sa dá splaviť, a trochu adrenalínu aj po svadbe nikdy nemôže uškodiť, má neuveriteľne tyrkysovú farbu vody akú nenájdete ani v modrom bazéne. A keď už budete na severe, môžete si odskočiť cez hranice do Talianska k jazeru Lago di Predi, ktoré bez preháňania patrí k jedným z najkrajších jazier v Európe. S malým ostrovčekom a horami vyrastajúcimi akoby priamo z neho, naňho budete spomínať ešte roky. No ak máte radi čosi civilizovanejšie a luxusnejšie skúste jazero Bled. Je to už síce oblasť pre náročnejšiu klientelu, no privíta vás turisticky bohato využité jazero s kostolom na ostrove uprostred a hradom nad ním. A pre veľkých romantikov sa tu môžete plaviť na člnoch v tvare drevených labutí.

More, štrk, piesok…
Slovinsko má iba približne 40 km pobrežia, no tie dokáže využiť naplno. Na rozdiel od južnejšieho Chorvátska  je tu menej ľudí a vyššia úroveň služieb. Pre novomanželov odporúčame menšie mestá kde nájdete pokoj, malebné uličky, vôňu Stredomoria a malé prístavy. Izola vás prekvapí morským dnom, ktoré tvorí piesok aj keď pláž je z jemného štrku a Piraň sa dá prirovnať k malému Dubrovníku. Dokonca sa povráva, že z jeho pobrežia za dobrého počasia dovidíte až do Benátok.

Pre zvedavých
Ak sa neviete nabažiť nielen samých seba, ale aj Slovinska, ponúka vám ešte niekoľko príjemných prekvapení. Ľubľana je krásne historické mesto, ktorému cez centrum tečie rieka. Nechajte sa teda usadiť do člna, plaviť sa pod mostmi a na chvíľu si užívať ako v Benátkach. Pokiaľ vás však stále viac láka príroda urobte si výlet do Lipice pozrieť sa na svetoznáme biele kone. Odtiaľ je to už len na skok k parku Skočjanské jame. A cestou späť nezabudnite navštíviť prekrásny hrad Predjama zasadený do skaly. A pri prechádzke ním si pokojne môžete predstavovať, že ste princezná a držať svojho princa za ruku.

Autor: Emos/SvadbaOnline.sk

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.