Ako si vybrať svadobné topánky

Krásne biele svadobné šaty s nazberanou sukňou a k tomu vyleštené čierne gumáky. To neznie veľmi dobre, však nie?

Takýto malý príklad ukazuje aký je výber detailu ako sú svadobné topánky dôležitý. Apropo, detail – ak budú topánky dobré iba doplnia krásny celkový dojem, no ak budú zlé úspešne pokazia celý deň.

Tak ako vždy
Experimenty sú fajn vec – vo chvíli keď na ne máte čas, možnosť a pokoj prijať aj alternatívu, že môžu dopadnúť zle. To isté platí aj o topánkach. Rovnako ako si dva týždne pred svadbou radikálne nezmením farbu vlasov , len aby som to vyskúšala, nekúpim si ani dvanásťcentimetrové „štekle“, ak som ich nikdy predtým wedding_shoes_4 nenosila.

Preto sa uspokojte s tým, na čo ste zvyknutá. Hriešne vysoké štrasové sandále môžu byť krásne a dokonale vám ladiť k šatám, no ak na nich nie ste naučená chodiť budete sa akurát trápiť a riskovať pád hodný poslania do Smiechot. Zvoľte si radšej topánky svojej obvyklej  výšky na pevnom opätku, ktorý vám zabezpečí stabilitu. To platí aj o topánkach so zúženou prednou časťou.  Opakujte si, že pohodlie je prvoradé  – vo svojich svadobných topánkach strávite minimálne osem hodín.

Jar, Leto, Jeseň…
Je skutočne ťažké predpovedať počasie pol roka dopredu, no takmer s istotou viete povedať, že ak sa nič nepokazí v zime bude zima a v lete bude teplo. Toľko logika a teraz k jej praktickému využitiu. Koniec jari, leto a začiatok jesene vám dovoľuje ľahké otvorené sandále  a počas vyslovene horúcich dní by vám topánky so zatvorenou špičkou a pätou mohli byť dokonca nepríjemné. Rozhodnite sa teda pre ľahké vzdušné materiály a otvorené topánky. Pri svadbe v neskoršej jeseni, zime až začiatku jari treba postupovať presne opačne. Tu budete musieť zvoliť uzavreté lodičky, prinajlepšom s otvorenou pätou, pretože sandále sa do chladného počasia prosto nehodia.

Topánky k šatám, šaty k topánkam
Vaše šaty a topánky musia spolu ladiť, to je každému jasné. Základným kritériom by sa mala stať farba. K bielym šatám biele topánky – žiadne iné.

Menšie problémy nastávajú, keď sú vaše šaty v ľahkých tónoch modrej, ružovej, alebo fialovej. Elegantným riešením by mohli byť strieborné topánky, no najlepšou možnosťou je skúšať rôzne alternatívy a tak sa dopracovať k tej, ktorá vám bude sedieť najviac.

Nezabúdajte ani na štýl šiat, ak sú tie vaše ozdobené množstvom lesklých korálikov a výšiviek, vyhnite sa im na topánkach a stavte radšej na jednoduchosť. Kombinácia strihu a typu šiat s typom topánok, či vzájomné zladenie materiálov je potrebné však skutočne posudzovať v každom prípade rozdielne. Pri výbere však pozor na ozdoby lodičiek či sandál, o ktoré by sa mohli šaty zachytávať  a rovnako aj na vysoké tenké opätky a dlhé šaty, ktoré sa o vďaka nim pri tanci môžu dokonca trhať.

A dodatok: všeobecne platí pravidlo, že šaty by mali byť dostatočne dlhé, aby pri státí neodhaľovali topánky (teda dĺžka šiat po členky rozhodne nie je dobrá).

Zopár rád na záver
Svadobné topánky nesmú byť  nákupom na poslednú chvíľu z jednoduchého dôvodu – musíte ich stihnúť „rozchodiť“. Poznáte ten pocit po prvej prechádzke v nových lodičkách? Na vlastnej svadbe predsa nechcete riskovať otlaky a boľavé nohy. Trénujte preto. Večer doma strávte vo svojich topánkach, prechádzajte sa v nich, vysávajte v nich, do svadby si na ne zvyknete tak, že pre vás budú ako druhé papuče.

Myslite aj na prostredie, v ktorom svadbu plánujete. Romantická svadba pri jazere? A nebudú sa vám vysoké opätky zabárať pri prechádzke do trávy ?  Zámková dlažba? V tenkých ihličkách na nej vaša chôdza asi nebude najladnejšia.
A čo takto ďalšie využitie vašich topánok? Nie je práve romantické uvažovať nad tým, no známa si raz na ples kúpila nádherné sandále na neskutočne vysokých opätkoch, lebo jej ladili k šatám. Mala ich obuté len v tú jednu noc, viac ich už vziať nemohla, nebola na to príležitosť. Nie je to tak trochu škoda? Pravdaže, svadba je len raz za život, no ak ju zvažujete aj z finančného hľadiska, toto by mohla byť jedna z položiek.

Autor: Emos/ SvadbaOnline.sk

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.