Svadobný fotograf od A do Z

Chceme svadobného fotografa? Nestačí nám kamarát, ktorý má novú zrkadlovku? Koľko nás to bude stáť? Na čo máme klásť dôraz? Budeme spokojní s jeho prácou? Takéto a mnohé podobné otázky Vás budú trápiť počas organizovania Vášho jedinečného a vysneného svadobného dňa. Spomienky na svadbu veľmi rýchlo vyblednú a prekryjú ich starosti každodenného života. Po nejakom čase si zoberiete do rúk svadobný album či knihu a pri dobrom vínku a pohode si zaspomínate. Áno, správnym “výstupom” dobrého svadobného fotografa by mali byť vyvolané fotografie z fotolabu, najvhodnejšie uložené (nalepené) vo fotoalbume. Modernejšou formou prezentácie svadobných fotografií je svadobná fotokniha. Ale nepredbiehajme a poďme pekne po poriadku.

Kde hľadať? Sú rôzne možnosti a spôsoby, ako si vybrať toho najvhodnejšieho kandidáta. Asi najpoužívanejším v dnešnej dobe je internet. Webové stránky nám mnohé napovedia. Fotografie sú nádherné a aj stránky pôsobia príjemne. Potom môžeme navštíviť diskusné fóra, kde sa dozvieme názor na toho a tamtoho. Ďalšou možnosťou je doporučenie niekoho známeho. V neposlednom rade sa dá dobrý fotograf získať aj na svadobnej výstave alebo veľtrhu. Vždy je to však o ľuďoch a preto je veľmi vhodným riešením osobné stretnutie sa so svadobným fotografom. Miesto stretnutia Miesto stretnutia si zvoľte vy sami. Niekomu vyhovuje neutrálna pôda (kaviareň, reštaurácia a pod.), no ak budete mať možnosť, určite navštívte fotografa v jeho kancelárii alebo pracovnom prostredí (fotoateliér, firemné priestory a pod.). Budete si vyberať napríklad album. Nie je možné priniesť do reštaurácie všetky vzorky albumov a aj miesta na stole nebude priveľa.  Priebeh stretnutia alebo čo fotiť? PREBERTE VŠETKO! Prejdite si priebeh celého svadobného dňa, od rána až do noci.

Hlavné fotenie Z praktického hľadiska sa zvyčajne hlavné fotenie (“pózovanie”) časovo rieši ešte pred obradom. Zvoľte si dostatočne dlhý čas, aby ste stihli všetko, čo si naplánujete. Prostredie a miesto fotenia prekonzultujte s fotografom a myslite aj na alternatívu zlého počasia. Drvivá väčšina ľudí na pohovore tvrdí, že nie je fotogenická. Nemusíte sa ničoho obávať. Fotograf so skúsenosťami dobre  odhadne ako a kde Vás postaviť, ako natočiť, kde sa pozerať a čo robiť. Ak máte možnosť, zoberte si na fotenie pomocníka/kamaráta. Budete mať pri sebe niekoho, koho poznáte a môžete ho navyše poveriť funkciou “osobného nosiča”. Pri fotení využite možnosť rôznych doplnkov, ktoré Vás dotvárajú (vejár, slnečník, šampus, poháre, piknikový kôš, …).

Nezabudnite urobiť detaily s prstienkami, kyticou a pod. V tento deň je všetko výnimočné. Preto nezabudnite aj na ostatné detaily (šaty, zdobenie, nechty, šperky, účes, manžetové gombíky, topánky, sako, kravata, …). Je na fotografovi, akú dokáže vykúzliť atmosféru a pocity. Ak ste konzervatívnejšie typy a tradícia dovoľuje ženíchovi vidieť nevestu až pri oltári, potom fotenie naplánujte buď po obrade alebo po prvej časti hostiny ešte pred západom slnka.

 Odobierka Nie je to povinná časť. Zväčša sa odohráva v domácom prostredí za účasti najbližšej rodiny. Pri tejto udalosti je dobré zachytiť dojímavú atmosféru. Svadobný obrad Najhlavnejšou časťou dňa s veľkým “D” je svadobný obrad. Nech je forma obradu akákoľvek (úrad, kostol, príroda, …) určite voľte fotiť. Tu je dobré si uvedomiť, či budete mať aj kameramana s videokamerou súčasne aj s fotografom. Vy sa rozhodnite, čo je pre Vás dôležitejšie a oboznámte o tom obe strany. Rovnako treba myslieť aj na aktívnych rodinných príslušníkov, ktorí budú chcieť fotiť s obyčajným kompaktom a počas najdôležitejšej chvíle svadobného obradu možno nechtiac vojdú do záberu profesionálnemu fotografovi. Výsledok v podobe nepodarených oficiálnych fotografií bude nepríjemný najmä pre Vás.

Preto počas rozhovoru dajte vedieť fotografovi, na čo kladiete dôraz. Inak je celý obrad v réžii fotografa. Zachytenie celkovej atmosféry obradu, najdôležitejšie časti obradu (prísaha, prstienky, prvý mladomanželský bozk, podpisovanie zápisnice, …), najbližší rodinný príslušníci a v neposlednom rade ostatní hostia. Fotograf by mal poznať aspoň zhruba kostru obradu a nemal by pôsobiť rušivo a nevhodne.

Gratulácie a spoločné skupinové fotografie Po obrade zvyčajne nasledujú gratulácie. Fotograf by mal zachytiť aspoň začiatok gratulácii najbližšej rodiny. Mal by však ostať v stálej pohotovosti, pretože môže nastať situácia vhodná na zachytenie. Po gratuláciach je čas na spoločné skupinové fotografie, ktoré sú práve tou pamiatkou na zúčastnených ľudí. Dobrá spoločná fotografia je naozajstnou výzvou pre každého fotografa.

Hostina a zábava Pri hostine existuje niekoľko “povinných jázd” pre fotografa. Ešte pred začatím je dobré nafotiť výzdobu stolov. Na začiatku býva zvykom rozbíjanie taniera a zametanie črepín. Nasleduje prenesenie nevesty cez prah. I vzájomné kŕmenie sa mladomanželov polievkou stojí za snímku. Samozrejmosťou je tiež prvý mladomanželský tanec. Zábava vrcholí polnočným odčepčovaním nevesty, zakončeným hádzaním kyticou. Fotograf by mal ešte zachytiť mladomanželov po prezlečení sa do “šiat po polnoci”. Zábery z hostiny majú okrem priebehu zaznamenať aj pohyb, ktorý sa deje na parkete. Preto nie je chybou, keď sú niektoré fotografie “rozmazané”.

Odovzdanie práce Po celkovej sumarizácii zistíme, že fotograf je s nami na “pľaci” aj 16 hodín (od 10:00 hod do  02:00 hod, pokiaľ sa jedná o celode nné fotenie). Veľa ľudí sa domnieva, že práca fotografa týmto končí. Je to veľký omyl. Ak má fotograf odovzdať perfektný výsledok, nasledujú ďalšie hodiny práce za počítačom. Veď nechcete sa azda pozerať na fotografie, na ktorých máte na čele štipanec od komára alebo žmúrite na silnom slnku. Nafotený “surový” materiál je potrebné niekoľkokrát prebrať a pretriediť, zvyšné zábery vyretušovať a upraviť. A bavíme sa tu rádovo nie o desiatkach ale o tisícke záberov. Potom nasleduje výber fotografií do albumu a jeho nalepenie. Ako som už spomenul v úvode, výsledkom správneho svadobného fotografa by mal byť kvalitný svadobný album s papierovými fotografiami z fotolabu.  

Záver.

Ak fotografie aj po rokoch vyvolajú na Vašich tvárach úsmev, pobavenie, dojatie alebo radosť, možno smelo povedať, že fotograf splnil svoju úlohu. Prajem Vám všetkým veľa lásky a nech aj ten Váš vysnívaný deň dopadne aj pričinením fotografa čo najlepšie.

Teším sa na spoluprácu s Vami. Boris Fojtík Bofoto.sk

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.