Dnes predstavujeme – Fotograf Erik Ďuriš

Prinášame vám rozhovor s svadobným fotografom Erikom Ďurišom s ktorým sa o jeho práci, ale aj o tom čo ho na fotografovaní fascinuje pozhovárala naša redaktorka….

Eriino, na úvod by si nám mohol  dačo o sebe prezradiť ? Ako si sa dostal k fotografovaniu a koľko sa mu už venuješ?
Foteniu sa venujem približne 9 rokov, zo začiatku to bol skôr koníček, zábava na voľný čas. Postupne mi fotenie zaberalo viac a viac času až sa to dostalo do takej fázy, kedy som sa rozhodol,  že si založím živnosť a budem sa foteniu venovať naplno. Veľmi ma teší, že ma živí práca, ktorá ma baví a dúfam, že je to aj vidieť na mojich fotkách :-).

Prečo si sa rozhodol venovať práve svadobnej fotografii?

Chcel by som ešte poopraviť, že  sa nevenujem  výhradne len svadobnej fotke, ale fotím aj rodinky, tehotenské fotky, deti. rôzne akcie a tak podobne. Ale po poriadku, tak ako mnoho fotografov aj ja som si prešiel vývojom. Zo začiatku som fotil rôzne makrá rastlín, hmyzu a podobne. Dodnes to beriem ako výborný spôsob na odreagovanie. Ale neskôr som si začal viac všímať ľudí okolo seba a venovať sa foteniu portrétnej fotografii. Jedného dňa ma bratranec oslovil ,že či by som mu nenafotil svadbu. Bola to pre mňa výzva, pretože som nikdy predtým nič také nefotil, ale nechal som sa ukecať a šiel som fotiť. Dopadlo to celkom dobre a ja som si povedal, že by ma to celkom bavilo  a bolo by to pre mňa zaujímavé zvečniť luďom taký vyznamný deň v ich živote.

Vracajú sa zákazníci k tebe aj neskôr za účelom ďaľšieho fotenia?

Tak určite, ako som spomínal, snažím sa byť všestranný fotograf a tak sa stáva , že fotím párik ešte na začiatku ich vzťahu, keď spolu ešte len chodia a spravím im spoločné foto. Neskôr prídu, že budú mať svadbu a či by som im nespravil svadobné fotky, po svadbe často aj tehotenské a keď sa narodia deti tak aj fotky detí. Snažím sa tak zachytiť svojím foťákom tie najkrajšie chvíle každého človeka.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje ? V čom vidíš najväčšie kúzlo tejto práce?

Rozhodne je to samotná fotografia. Keď sa zamyslíte aká je to úžasná vec, keď s pomocou fotoaparátu dokážem ,,zastaviť čas”.V dnešnej dobe to berieme ako úplnú samozrejmosť, keďže foťák máme už skoro v každom telefóne. Ale mňa to stále fascinuje, keď si možem pozrieť po rokoch fotky a zaspomínať kde som všade bol a čo som zažil.

Mohol by si opísať celý proces vzniku svadobných fotiek?

Na začiatku je vždy zákazník, ktorý sa mi ozve, či už emailom alebo telefonicky, že má záujem o moje služby. Nasleduje osobné stretnutie, kde sa preberú všetky podstatné veci,  kde a ako bude svadobný deň prebiehať, akú majú asi predstavu o svadobných fotkách, teda či by chceli dačo tradičné alebo majú radi dačo vtipné zaujímavé. Po všetkom tom dohadovaní a prípravách už príde na rad samotný svadobný deň, kde fotím podľa dohody niekedy len spoločne fotky a obrad, inokedy zostávam až do neskorej noci. Potom sa idem domov vyspať a prichádza posledná fáza. A tou je spracovanie fotiek čo trvá od závisloti od objednaného  balíčku 2 až 5 dní. A potom samozrejme odovzdanie fotiek :-)

Ako dlho trvá kým sa fotografie dostanú ku zákazníkom?

Záleží to samozrejme od aktuálneho vytaženia. Snažím sa podľa možností,čo najrýchlejšie dodať fotky, ak nie je zrovna extra práce tak bežne sú to približne 2 týždne.

V čom si myslíš, že si iný oproti ostatným fotografom?

Každý fotograf je iný. Každý ma svoj určitý rukopis práce ,podľa čoho sa dajú rozpoznať fotky rôznych autorov aj bez podpisu. Každopádne sa snažím byť originálny, aj keď je to velmi ťažké, pretože si myslím, že už skoro všetko bolo nafotené.  Može sa stať, že niekto vám povie, ale veď takto podobne to už nafotil fotograf XY a pritom ste sa snažili to spraviť podľa seba.

Kde čerpáš inšpiráciu na fotky? Nechávaš sa ovplivňovať tvorbou iných?

Inšpiráciu čerpám z miest, kde fotím, jednoducho sa pozriem na to miesto a napadne ma pri ňom príbeh alebo aspoň dajaká fotka, čo by sa na danom mieste dala spraviť. Myslím si ,že mám celkom dobrú fantáziu. Často sledujem tvorbu iných fotografov a trendov vo svadbe všeobecne. Ale hlavne často čítam svadobné fóra, pretože ma zaujímajú názory ľudí na rôzne témy týkajúce sa svadby. Aj vďaka tomu sa snažím zlepšovať svoje služby.

Na záver ešte jedna otázka. Ako je to s miestom fotenia? Vyberáš ho ty alebo klienti?

Vždy je to po vzájomnej dohode. Najprv sa pýtam, akú majú predstavu, potom do toho vstúpim ja so svojim nápadom a skombinujeme to tak, aby boli čo najspokojneší.

Každopádne si to miesto, či už sám alebo spoločne s klientom prejdem pred svadbou a dopredu si premyslím scenár fotenia, vyskúšam si dačo nafotiť aby v deň D išlo všetko, ako má. Snažím sa nechávať čo najmenej vecí na náhodu.

Kontakt: https://www.facebook.com/pages/Erik-%C4%8Euri%C5%A1-Photography/114514221906885

 

Ďakujeme za rozhovor
SvadbaOnline/DA

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.