Ste tehotná nevesta?

Idete sa brať v trojici ? Dostali ste dobrú  správu od svojho lekára  a váš partner by rád preto čím skôr upevnil váš vzťah trvalým zväzkom?  Nebudete ani prvá a ani posledná tehotná nevesta, no jediná, ktorá môže rozhodnúť, či nastal pravý čas pre svadbu. Ak sa rozhodnete pre ,,áno,“ vedzte, že  sú už preč dni, kedy sa svadby tehotných v prvom trimestri odohrávali ako z rýchlika a nevesta s bábätkom pod srdcom mala dojem, že sa vydáva pod nátlakom, zabúdajúc na akúkoľvek romantiku. Sociálne dogmy sú našťastie už prežitkom, teda by aspoň mali byť a názory smerujú k tomu, že svadba by mala byť pre tehuľku pôžitkom a očakávaným okamihom (hovorí sa, že tento okamih predčí už len narodenie dieťata).

Požitkom by svadba mala byť,  hoci aj bez alkoholového osvieženia či divokých tanečných kreácií. Napokon, všetko záleží predovšetkým od zdravotného stavu nevesty a priebehu jej tehotenstva, ktoré nie vždy musí byť ideálnym pre takúto udalosť.  Predpokladáme ale, že budúcemu ženíchovi a obom rodinám záleží na bezproblémovom tehotenstve nevesty a radšej sa vyhnú akémukoľvek neočakávanému riziku. Stalo sa realitou, že nevesta-tehuľka už nemusí zháňať za každú cenu bielu róbu typickú svadbám ako iné vrstovníčky. Keď sa však už tehuľka rozhodne pre tento krok, mala by si uvedomiť, že tehotenstvo je stavom, na ktorý by mala byť každá žena hrdá a nemalo by sa v šatách skrývať. Dnes už nájdeme v salónoch oveľa viac šiat, ktoré sú tehuľkám šité na mieru, a to doslovne… Aj takéto šaty môžu byť štýlové, a vôbec nemusia byť príliš veľké, či široké, alebo navrhnuté tak, aby bruško zatajovali (ak si to nevesta vyslovene nevyžiada zdôrazniť narastajúci apetít žalúdka ). Viacerým nápadom v móde pre tehotné nevesty ako kedysi sa určite tešia mnohé tehotné nevesty. Ak sme teda svoj sviatočný deň nestihli ešte pred gulatením sa, vedzte, že tento fakt nám pridáva na hrdosti, s ktorou sa s môžeme prejsť uličkou popri svadobčanoch… Svadba v trojici sa napokon dnes dosť nosí

Hlavne piánko
Je veľa párov, ktorých až tehotenstvo prinúti pristúpiť k oltáru a pociťujú to skôr ako povinnosť. V  najhoršom prípade ako nátlak rodiny, pod ktorým sa majú budúci mladomanželia kamsi pohnúť vo vzťahu ďalej… Veľa tehotenstiev na druhej strane vzťah posilní a to príjme oboch k rozhodnutiu potvrdiť svoju lásku svadobnou pečaťou. To v  prináša posúrenie udalosti a svadobných plánov, ktoré môžu viezť k stresu nevesty. To však rozhodne nie je účelom žiadnej svadby, dvojnásobne, ak ide o tehuľku. A treba si to hneď na začiatku uvedomiť. Všetko sa dá zariadiť v kľude a postupne a ak náhodou niečo nevýjde podľa predstáv, je lepšie to prijať, prípadne sa nad tým pousmiať. Verte tomu, že nič to na vašom právoplatnom zväzku nezmení a, že práve na tieto nevydarené momenty sa najlepšie spomína. Pamätajte, že veci sa dajú vždy zrealizovať aj jednoducho a hoci vás čas tlačí, treba to prežívať ale ,,piánko“…

Rýchloplánovanie

Bruško sa veľmi rýchlo zaoblieva a väčšina tehuliek sa snaží svadbu ,,odbiť“ čím skôr. Preto je namieste požiadať svojich blízkych o pomoc pri organizácii svadby, najmä čo sa týka prípravy, rozposlania pozvánok a registrácie hostí. Ostatné ,,hoďte“ na svadobnú agentúru alebo rodinu. Na kúpu či požičanie svadobných šiat si nevesta svoj čas musí nájsť. Je preto najlepšie pripraviť si podrobný svadobný bedeker, do ktorého si zaznačia osoby zodpovedné za jednotlivé úkony a termíny. Odporúčame byť v neustálom kontakte s týmito kontaktnými osobami. Skúste si zriadiť svoju webstránku, alebo chatujte pre čo najlepšiu komunikáciu. V prvom rade potrebujete hlavnú kontaktnú osobu, ktorá zariadi všetko potrebné okolo svadobných príprav a bude vašou pravou rukou.

Vyberte si hlavne termín podľa potreby, ak vám neprekáža napríklad nedeľa (alebo počas týždňa), ktorá je menej častá pre organizovanie svadieb, no máte zaručenú rezerváciu svadobnej sály, reštaurácie a podobne. Svadobný poradca vám pomôže vybrať vhodné miesto s vhodným termínom. Nebojte sa delegovať všetky úlohy iným.  Čím skôr volajte, alebo emailujte na dodávateľov, aby ste mali v rukách aj cenové ponuky. Nesústreďte sa na výber šiat pre družičky, vyberte si hlavne šaty pre seba a venujte sa výberu miesta, kde strávite po svadbe medové týždne. Verte tomu, že po celej ceremónii budete aj s vašim bábom ,, v púzdierku“ potrebovať dni oddychu, a medové týždne si naozaj spolu s budúcim manželom vychutnáte.

Šaty a prsteň

Ako tehuľka sa prirodzene môžete obávať toho, či vaše svadobné šaty sadnú v deň D na vaše narastajúce bruško a či prsteň bez problémov váš snúbenec nasadí na váš opuchnutý prst… Samozrejme, tehotná žena sa zväčšuje rôznymi spôsobmi a na rôznych miestach tela a môže sa stať, že tieto krásne a potrebné veci, budú zrazu nepoužiteľné. Sústreďte sa preto predovšetkým na výber šiat a poraďte sa s tým najlepším odborníkom, ktorý vás ubezpečí o ich voľbe a výbere strihu. Určite si dohodnite termín skúšky šiat tesne pred svadbou, majte však jasnú predstavu o šatách. Ak oboznámite poradcu o svojej situácii, určite spoločne vyberiete šaty, ktoré by aj napriek vášmu ,,zväčšeniu“ mali vašu siluetu zahaliť či zvýřazniť podľa vašich predstáv. Navrhujeme však predsa len zvoliť aj inú alternatívu, ak by sa vaše bruško zväčšilo nad očakávanie, a aby nenastal poplach (keďže vám váš doktor zabudol povedať, že čakáte nie jedno, ale rovno dva prírastky do rodinky )


Ak túžite aj po svadobnom závoji, uistite sa, že sa o neho nepotknete.
  Zvoľte si radšej kratší a menej komplikovaný, aby ste nemali s ním akýkoľvek problém. Čo sa výberu prsteňa týka, vaše prsty budú s najväčšou pravdepodobnosťou čím ďalej tým viac opúchať, a tak je lepšie vybrať si prsteň, ktorý vám sadne ešte pred opúchaním. Ak je to možné. Toto bude váš ,,skutočný svadobný prsteň“. K nemu si zadovážte napodobeninu, trošku väčší prsteň, ktorý by ste použili iba na ceremónii, ak sa vám váš skutočný prsteň nenapasuje na prst.

Medové týždne

Prípravou svadby sa určite aj napriek pomoci rodiny a agentúry určite unavíte, preto si dajte záležať na výbere miesta, kde ako mladomanželia strávite prvé dni po svadbe. Tehotná žena potrebuje extra starostlivosť poskytovanú s láskou a preto si nájdite rezort, kde sú hostia ako vy vítaní. Zaujímajte sa o to, či ponúkajú chutnú a  zdravú stravu, či sú to kúpele, prípadne poskytujú  masáže, ak ich môžete absolvovať a čokoľvek, čo vám zlepšuje náladu. Darujte sa darček v podobe nikým a ničím nerušeného kľudu a rekreujte sa s vaším už manželom ešte kým môžete. O pár mesiacov už na to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude čas…. Určite to všetko s láskou a pochopením jeden druhého zvládnete v kľude a bez stresov.

Svadobné trendy tehuliek

Už sme spomenuli, že tehotná nevesta by mala svoje bruško považovať za prednosť a neskrývať ho. Prešli dlhé roky, kým aj návrhari a dizajnéri šiat pochopili, že svet sa stal oveľa liberálnejším, a to aj v pohľade na módu tehotných neviest. Dnes majú tehuľky, ktoré sa chcú vydávať oveľa väčší výber šiat so šmrncom, štýlom a krásou. Keď sa takéto šaty vyberajú, je nutné zvážiť  niekoľko vecí. Musia byť hlavne podľa chuti nevesty a podľa toho, v ktorej fáze tehotenstva budú odeté. Je najvhodnejší čas poukázať na rozkošnosť a príťažlivosť vašej postavy so zmyselným výstrihom. Ak ste náhodou v druhom alebo treťom trimestri je vhodné zvoliť šaty empírového strihu, ktorý vám dodá eleganciu a v neposlednom rade komfort, ktorý si váš stav vyžaduje. Pravdepodobne, najťažšie bude vybrať farbu šiat. Biele šaty si nevesty volia preto, aby poukázali na svoju cudnosť. Biele šaty pre tehuľky možno z tohto pohľadu nemusia byť najlepším riešením, preto si väčšinou volia farbu tzv. off white alebo slonovú kosť. Horúcim trendom sa však stáva pre tehuľky aj paradoxne spomenutá panenská biela. Ak však viete, že sa vám nesmierne hodí modrá, či oranžová, ktorá zvýrazňuje tón vašej pleti, farbu vlasov či ju jenoducho milujete, je to na vás! A ako takéto perfektné šaty nájsť? Nanešťastie, nie každý salón ponúka široký výber svadobných šiat pre tehotné. Kolekcie bývajú obmedzené vo veľkostiach, prípadne sú väčšinou iba biele. Sústreďte sa na obchody, ktoré sú reťazové a majú svoje zázemie vo viacerých mestách. Tieto obchody majú zaručene väčší výber, a to aj známejšie značky. Možno natrafíte aj na dokonalé kópie svadobných šiat svetoznámych módnych návrhárov. Odporúčame prejsť ponuky na internete a ponuky salónov, ktoré svoje šaty prezentujú aj online. Urobíte si prinajmenšom predstavu o šatách, aké si žiadate.

Ak sa vám stále nebude nič páčiť, skúste hľadať nie svadobné, ale formálne šaty známeho “babydoll” strihu, farba, materiál  i dĺžka si vyberte podľa vášho uváženia či pocitu a napokon, nebráňte sa flitrom, perličkám, či iným ligotavým okrasám vrátane doplnkov ako sú šperky, topánky a kabelka. Topánky odporúčame zvoliť podľa vášho  trimestra, a to čím vyšší trimester, tým radšej nižší opätok. Závoj zvoľte skôr praktický ako dlhý, ako sme už spomenuli. Taktiež ste možno počuli o podporných nohavičkách a páse, špeciálne pre tehotné. Tieto doplnky zvážte kúpiť, nakoľko sú skvelými pomôckami najmä počas aktívnejšej zábavy, na ktorú sa musíte pripraviť počas recepcie, kedy sa budete nielen trochu hýbať na parkete, ale taktiež sa pristavovať pri hosťoch, čiže budete stáť väčšinu času na nohách. Napokon, nebojte sa spýtať na pomôcky pre tehotné nevesty v špecializovaných obchodoch.

Veríme, že to všetko zvládnete a užijete si to v zdraví!

Autor:luč /SvadbaOnline.sk

 

Komentáre k "Ste tehotná nevesta?"

 1. bolcari hovorí:

  ja zo svojho okolia viem, ze vela vztahov, ked sa ludia brali kvoli dietatku, skrachovalo…ja si myslim, ze aj ked dvaja cakaju spolu babo, nemali by sa hned hrnut do svadby…ale pokial je tam laska, nie je o com.. :) no treba sa vyvarovat predsvadobnemu stresu, lebo nie jedna tehotna buduca nevesta pre to potratila…
  tak vsetkym buducim mamickam-nevestam prajem vela sily a zdravicka pri priprave svadby :)

 2. bella hovorí:

  velmi sa paci tento clanok. sice som nebola tehotna ked sme sa brali, si myslim, ze vela zien ma obavy zo svadby v tom stave.. podla mna ked clovek (nevesta ci zenich) je na 100% isty s tym, ze to rozhodnutie je spravne, organizovanie aj prezivanie pravej podstaty toho dna je ovela lahsie a intenzivnejsie. prajem kazdej nevetste, aby boli take stastne v ten den aka som bola ja – a tiez aj po svadbe, aby im to dlhoooooooooooo vydrzalo.. odkazujem vam, ze zamilovanost sa meni na lasku a je uzasne, ze ked si myslime,ze viac sa uz milovat neda , ta laska kazdym dnom len rastie a rastie..

 3. Admin hovorí:

  pod tento clanok uz mozete pridavat svoje komentare!

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.