Zverinec na svadbe

Každú nevestu čakajú  pred dlho očakávaným a vysneným dňom rozhodnutia. Od šiat a pozvánok, cez rezerváciu miesta pre hostinu až po to, či si mama môže zobrať  tú sukňu, čo mala na oslave šéfovej päťdesiatky. Ako sa však rozhodnúť, ak máte domáceho miláčika, s ktorým ste až do prítomnosti vášho nastávajúceho zdieľali jednu posteľ a hovorili ste mu všetky svoje tajomstvá?

Predpokladajme, že papagája si na svadbu zobrať nechcete (zrejme by škriekal), ale ako to vyriešite so svojim štvornohým priateľom?

Ak ste náruživá psíčkarka, alebo sa vydávate za vášnivého kynológa budete brať do úvahy aj vášho zvieracieho kamaráta. Predtým by ste si však mali zistiť niekoľko vecí:
Máte na svadbe alergika? Komu počas obradu a veselice psa zveríte? (Ak sa niekto ochotný nájde) Kam psa umiestnite? (Za predpokladu, že máte povolenie príslušného úradu či fary.)

Ak ste si odpovedali na všetky tieto otázky, potom máte na polovicu vyhrané. Zostáva zvyšná polovica, kde by ste si mali ujasniť, či je váš psík vôbec sposobilý na takýto druh zábavy. Povaha a návyky psa sú najdôležitejší faktor, na ktorý musíte brať ohľad.  Aj keď si svoje zvieratko dokonale poznáte, v nových podmienkach sa môže stať nevyspytateľným. Takisto by ste mali brať na zreteľ pohodlie psa. Môže zostať neistý, či sa cítiť ohrozený, a preto byť potencialne útočný a ťažko ovládateľný. Nechcete predsa, aby vám hostia utiekli ešte pred obradom.

Nemali by ste zabúdať na to, aký vzťah má váš psík so svojou dočasnou opaterou. Mala by to byť skúsená osoba, ktorá to so zvieratkami „vie“, pes sa mal pri nej cítiť bezpečne a pokojne. O túto pomoc požiadajte niekoho, kto by psovi v prípade potreby zabránil v hocijakej „nekalej“ činnosti.

Chlpáč v obleku

Určite ste už sledovali niekoľko amerických filmov, kde sa nevesta milo usmieva nielen na svojho ženícha, ale pesnasvadbe2 očkom občas mrkne na svojho vyobliekaného chlpáča. Ak ste už so ženíchom predebatovali možnosť mať psíka na svadbe, možno ho budete chcieť na túto udalosť patrične pripraviť. Fantázii sa medze nekladú. Mali by ste však dbať na to, aby oblečenie, ktoré vyberiete bolo z ľahkého materiálu a nesťažovalo psovi pohyb. Okrem oblečkov, môžete vyskúšať aj rôzne ozdoby či sponky. Niektoré internetové obchody vám ponúkajú možnosť navrhnúť oblečenie sama (ale iniciatívnym ženíchom sa tiež medze nekladú), stačí iba zaslať miery, rasu, vek a veľkosť vášho chlpáča.

Aby pes na vašej svadbe „zahviezdil“ svojou krásou, môžete ho zveriť do šikovných rúk psieho salónu. Ak máte dlhosrstého „hafkáča“, salón vám ponúkne niekoľko možností ako ho ostrihať. Malé plemená ako maltézsky psík, bišónik či yorkshirský teriér majú srsť vhodnú aj na extravagantnejší zostrih. V salóne okrem strihania psa okúpu, vysušia, očešú, prípadne skrátia či upravia nechty podľa vášho želania.

Slušne, prosím

Psíčkari budú zrejme súhlasiť, že ich zvieratko patrí do rodiny. „Ak je pes plnohodnotným členom rodiny, je vychovaný, dokáže sa správať na svadbe ako sa patrí, teda nebude štekať, zavíjať, kňučať a trhať sa na vôdzke, nevidím dôvod prečo nie,“ tvrdí psíčkarka Natália, ktorá by so svojimi miláčikmi chcela aj svadobnú fotku.  Adriana, dvadsaťjeden ročná študentka tvrdí, že hoci má svojho psíka rada, iba ťažko si vie predstaviť svojho psíka v jej prítomnosti. „Svadba je veľká udalosť a možno ma niektorí psíčkari „ukrižujú“, ale neviem, či je to dobrý nápad. Pes musí byť vystresovaný a určite nepomýšľa o svadbe ako o zábave.“

S požiadavkou o radu som sa obrátila aj na odborníčku. „V podstate záleží na tom, či je zvieratko exhibicionista, či sa rád predvádza a ako vychádza s ľuďmi. Avšak drvivá väčšina prežíva stres a napätie,“ hovorí MVDr. Katarína Čentešová z kliniky Zverland v bratislavskej Rači.

Ak si teda nie ste istí správaním vášho psíka a nechcete, aby pokazil dôležitý moment vo vašom živote alebo bol pod stresom, nechajte radšej Harinka/Bobinka/… doma, alebo v zodpovednej opatere.

Autor: tj / SvadbaOnline.sk

Foto: internet

 

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.