Svadobné tradície k nám dorazili aj zo Západu

Možno nie každá nevesta má náladu na svojej svadbe zametať podlahu a behať o polnoci v čepci. Zato ale každá aspoň raz videla správny americký doják. Ak si odmalička predstavujete seba samú vo filme Štyri svadby a jeden pohreb, možno by ste mohli na svoju svadbu skúsiť prepašovať pár neškodných zahraničných tradícií.

Niečo staré, nové, požičané a modré
Prvý zo série zvykov importovaných k nám zo Západu je založený na tom, aké čačky navyše by mal obsahovať nevestin outfit, aby sa dočkala dokonalého manželstva. Takže mladucha má na sebe mať niečo staré ako symbol pripútanosti k rodine a minulosti (v amerických filmoch sa s obľubou využíva napríklad prsteň starej mamy); niečo nové na znak úspechu v novom živote; niečo požičané, čo bude reprezentovať podporu priateľov v prípade potreby (tento artefakt zvykne zabezpečiť nevestina najlepšia priateľka) a niečo modré ako prísľub vernosti a tolerancie (hádate správne, najpopulárnejším v tejto kategórii je podväzok). Niekde máva nevesta ako bonus k tomuto všetkému ešte aj mincu v črievici, aby zabezpečila v manželstve hojnosť.

Hádzanie ryže
Keď mladí vychádzajú z kostola, svadobčania na nich hádžu ryžu (respektíve konfety) pre šťastie.

Hádzanie kytice
Hádzanie je celkovo v západných krajinách asi veľmi populárne. Tento zvyk už zrejme pozná každá žena z romantických komédií. Kytica sa hádže cez ľavé rameno tak, že nevesta sa postaví chrbtom k davu zúrivých vydaja chtivých družičiek. Tá women_76 družička, ktorá ju chytí, sa bude vydávať ako prvá (podľa tradície najneskôr do roka). Kytica sa hádže hneď po obrade, aj keď… ak to spravíte kedykoľvek po tom, hlavu so závojom vám asi nik neodtrhne. Ak sa svojej svadobnej kytice nechcete vzdať, ale idea svadby okorenenej o štipku novátorstva vám nedá spávať, pripravte si náhradnú kyticu (rovnakú, nech družičky nefrflú).

Sťahovanie podväzku
Aj keď sa to možno nezdá, táto tradícia sa u nás už dosť dobre udomácnila. Nevesta si vyloží nohu, na ktorej má podväzok na stoličku. Ženích jej ho musí bez použitia rúk (čiže v deväťdesiatich deviatich percentách zubami) stiahnuť cez obutú topánku. Svoj pôvod má tento zvyk zrejme vo Francúzsku, kde ľudia verili, že kúsok z nevestinho oblečenia im prinesie šťastie, preto im ona sama začala hádzať svoj podväzok. Ak mladý ženáč chce, môže stiahnutý podväzok hodiť družbom. Samozrejme družba, ktorý ho chytí, bude ďalším v poradí na sobáš.

wedding_general_3Plechovky na aute
Mladomanželom, ktorí odchádzajú na svadobnú cestu priamo z obradu sa na auto zvyknú priviazať hrkajúce prázdne plechovky pre šťastie. Chceli by sme vedieť, po koľkých kilometroch stratí ženích nervy, zastaví na najbližšej pumpe a celú parádu šmarí podráždene do smetiaka.

Svadobná kniha
Konečne zvyk, ktorého zmysel nikto nepoprie. Na Slovensko pomaličky a potichučky prichádzajú svadobné knihy. Vyzerajú ako niečo medzi knihou, albumom a veľkým zošitom a slúžia na zaznamenávanie prianí od svadobných hostí, uchovávanie svadobných fotografií, telegramov, oznámení a dokonca aj účtov a zoznamov. Svadobná kniha koluje medzi hosťami počas  celej hostiny  a mladomanželia si ju prezerajú až neskôr. Že bude v každom prípade trocha zababraná od torty, lebo sesternicine deti si do nej začali kresliť, vás snáď neodradí.

Autor:-vš-

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.