Svadobné mýty, ktorým stále veríme

Svadba sa spája s mnohými starými tradíciami, ktoré odkazujú na našu kultúru, no aj s množstvom nových mýtov, ktoré ochotne dodržiavame „lebo sa to má“. Zodvihnite hrdo hlavu a nedajte si diktovať ako by mal váš vysnívaný deň vyzerať.

1.    Svadobné šaty musia byť biele
Nemusia, a nehovoríme o iných odtieňoch ako je krémová, béžová, slonovinová a podobne. Prirodzene, nájsť krásne svadobné šaty v inej farbe môže dať skutočne zabrať, no dnešná doba internetu, dovozov a cestovania do zahraničia tomuto hľadaniu praje. Argument, že vaša babka by šaty inej farby neprežila nie je pádny, keďže aj jej mama sa najskôr vydávala v kroji. Západná kultúra k nám priniesla okrem iného aj biele svadobné šaty a nie sú tak celkom symbolom panenstva ako sa zvykne hovoriť, skôr odkazujú na biele rúcha, ktoré cirkev používa pri prvom svätom prijímaní, alebo konfirmácii. Ich skutočnú módu zaviedla na svojej svadbe v roku 1840 až kráľovná Viktória, ktorá si zvolila práve biele šaty a očarené anglické šľachtičné sa odvtedy nechceli vydávať už v ničom inom. Dodnes sú však vnímané ako symbol čistoty a nevinnosti a ich popularitu len sotva niečo prekoná.

2.    Na svadbu musím pozvať každého z rodiny
couple_12  Mimoriadne citlivá záležitosť, ktorú si musí každá rodina vyriešiť sama, no časy obrovských svadieb s takmer dvesto hosťami a strýkami či tetami, ktorých ste v živote nevideli a neuvidíte, už pominuli. Žiaľ, akokoľvek neromanticky to znie, svadba je pomerne nákladné podujatie  a zoznam pozvaných hostí je robený veľmi starostlivo. Zároveň by ste si ju však mali užiť šťastní a spokojní a nezaťažovať sa rodinnými roztržkami. Preto kráčajte opatrne ako po mínovom poli a starostlivo zvoľte kto z rodiny neúčasť na vašej svadbe prežije a koho je lepšie pozvať už len preto, aby ste nevyvolali konflikty na ďalších desať rokov (žiadne obavy, takýchto príbuzných ma takmer každý). Čím menšia svadba, tým jednoduchšie sa bude nepríjemným rodinným príslušníkom vysvetľovať, že ste ich skutočne nemohli pozvať. Malá pomoc – príbuzných, ktorých ste nevideli viac ako dva roky a záujem o vás prejavili až keď sa dopočuli o svadbe, nie je dôvod pozývať, radšej strávte svoj deň s priateľmi, ktorí  vám ho spríjemnia ako s niekým takmer cudzím, len preto, že sa ráta do širokých vetiev vašej rodiny.

3.    Svadba musí byť veľká a drahá, lebo je len raz
Koľkokrát ste počuli, že do toho máte vraziť skutočne veľa peňazí, lebo „veď je to len raz za život“? Vynechajme teraz rozvodové štatistiky, ktoré sem nepatria a sústreďme sa na chvíľu na ráno po svadbe. Bola nádherná, mali ste koč, kone, ohňostroj, podávali sa ustrice a pilo najlepšie šampanské. A teraz je po nej, vy hľadíte na svoj nový byt a uvedomujete si čo wedding_flowers_11 všetko bude potrebné kúpiť, no na svadbu išlo toľko peňazí…Fiktívny scenár, ktorý nemusí mať ďaleko od reality. „Problémom“ svadieb je to, že niečo začínajú a nie ukončujú, výnimočné by malo byť aj vaše manželstvo, nielen deň vstupu doň a o všeobecnosti ho nie je najlepšie začať ho s pôžičkou na krku (okrem tej za byt). Preto pri plánovaní uvažujte rozumne a v rámci svojich možností. Aj keď vám svadbu platia rodičia, nie je vhodné zruinovať ľudí, ktorí sa o vás starali celý život len preto, že na svadbe chcete živé pávy a kostol vyzdobený stovkami ruží. Krásna  oslava vstupu do manželstva sa dá urobiť aj bez toho, aby ste do nej investovali dva celoročné platy.

4.   Bez prsteňa nie som zasnúbená
Zasnúbená ste vo chvíli, keď svojmu drahému odpoviete na najdôležitejšiu otázku „áno“. To aký darček vám pri tejto príležitosti podaruje je už len vecou výberu a dohody. Prsteň je tradičnou voľbou (asi preto, že sa ním najlepšie chváli kamarátkam), no ak sa rozhodnete pre náušnice, alebo náhrdelník či šperky vôbec nenosíte a zvolíte niečo celkom iné, dôležité je, aby ste boli obaja spokojní. Nie každý má rovnaký vkus a rovnaké možnosti. A nech vás ani nenapadne vyrukovať s americkým heslom, že prsteň by mal stáť trojnásobok snúbencovho platu. Po prvé je to hlúposť, po druhé to znie nesmierne vypočítavo a po tretie by sa mohol skutočne uraziť.

5.    Svadba musí byť v sobotu
Svadby bývajú v sobotu najmä z praktických dôvodov, pretože je už po pracovnom týždni a nasleduje deň voľna. Neexistuje wedding_dresses_10 však žiadne nariadenie, ktoré by zakazovalo mať svadbu v iný deň v týždni. Mnoho svadieb je v piatok, alebo v nedeľu, už menej časté sú svadby v strede týždňa. Všetko je to však o dohode medzi vami a kňazom, alebo mestským úradom. Môžete sa stretnúť s prekvapivou neochotou sobášiť v iný deň, no aj s príjemným prístupom a pokojným súhlasom. Je však potrebné myslieť aj na vašich hostí a rodinu a na to, či im dátum mimo víkendu bude vyhovovať a zároveň a pozvánky pridať informáciu, že ide o iný deň v týždni.

autor: emos/ SvadbaOnline.sk

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.