A čo tak ekosvadba alebo svadba zelená?

Najnovšie trendy vo svete automobilizmu, techniky, či módy pretekajú nielen v technológiách, ale aj v tom, ktorý z nich je priateľskejší k našej planéte. Zelená má dnes zelenú a, dokonca už i medzi svadobnými trendami nie sú  v zahraničí ,,zelené svadby“ žiadnou raritou. Nemáme však na mysli zelenú výzdobu svadobného stola či obrady na golfovom trávničku, ale reč je o svadbách v duchu ekologického priateľstva a biopoľnohospodárstva. A ako sa dá vôbec taká zelená svadba uskutočniť? Čítajte ďalej, možno napokon aj vy dáte prednosť netypickému poňatiu vášho dňa D.

Zjednodušene
Hlavnou myšlienkou ,,zelenej svadby“ je prijatie skutočnosti, že všetko sa dá urobiť tak, aby sme neškodili životnému prostrediu a ani sebe samým. Existuje množstvo verzií svadobných námetov pre ,,zelených svadobčanov“, avšak najlepšou možnosťou je vzdať sa všetkého – normálneho. Recyklujte všetko, čo sa len dá a nešetrite iba zdroje, ale aj váš rozpočet… Mnohí by si mohli myslieť, že zelená svadba je drahšia ako klasická. Môže, ale aj nemusí to tak byť. Záleží iba od vás. Ak budete strážiť svoj rozpočet a budete rozhodní pri tom, kde ste ochotní minúť viac s dobrým úmyslom (napríklad ekologický transport a biokuchyňa), a budete si istí, kde naopak veľmi ušetríte, bude váš svadobný rozpočet podobný tomu klasickému. Existuje pár rád ako sa dá taká zelená ekosvadba zorganizovať….

Informujte o svojej zelenej svadbe
Aj u nás už je niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú bioprodukty… Objednajte si služby a tovar od dodávateľov, ktorí majú dočinenia so ,,zeleným podnikaním“ a pripravte si podrobný rozpis všetkého, s čím svadba v tomto duchu súvisí.  Zistíte možno, že v našich zemepisných šírkach to v určitých oblastiach ešte značne zaostáva, no nebráňte sa aspoň niekoľkým dobrým myšlienkam, ktorými dáte najavo svoj dobrý úmysel. Jeden ,,svadobný zelenáč“ motivuje iných, čím máme na mysli, aby ste o svojom úmysle urobiť ,,zelenú svadbu“ informovali aj hostí. Verte tomu, že budete neskôr pre ne aj vy inšpiráciou. Aké sú ale skutočné reálie zelenej svadby?

Pozvánky a inventár
1. Recyklácia – použite na pozvánky recyklovaný papier alebo papier vyrobený z alternatívej vlákniny – ako sú konope či bambus.
2. Investujte do kalygrafie – kalygrafia môže byť drahšia, ale ušetrí atrament, tonery, chemické rozpúštadlá honeymoon_8 použité pri klasickej tlači. Ak to inak nejde, použite netoxický atrament.
3. Uvažujte – ušetrite stromy minimalizáciou vkladačiek či iných papierových produktov. Ak musíte niečo vytlačiť, tlačte na obe strany jedného listu, tak aby sa vám tam všetko zmestilo.
4. Buďte totálne zelení – pošlite pozvánky emailom, ktoré sú k prírode najpriateľskejšie…

,,Zelená“ lokalita
1. Účelový prenájom – nájdite miesto vašej svadby, ktoré zo sumy vášho prenájmu bude mať nejaký osoh – ako sú múzeá, galérie alebo ďalšie kultúrne inštitúcie. Zistite si, za akým účelom budú neskôr vaše prostriedky použité a informujte o tom okolie.
2. Svadba v prírode – svadba na pláži, v lese, v zahrádke… Skvelé miesta pre organizáciu zelenej svadby. Doslovne. Jedine však vtedy, ak to miesto ostane také isté a ,,nepoškvrnené“ aj po vašej svadbe…
3. Nájdite si prípadne komerčné ,,zelené miesto“ – niektoré hotely, reštaurácie a pod demoštrujú svoj ekopriateľský prístup (šetrenie vody, energie a pod), ponuka biomenu a pod. Problémom môže byť, že na Slovensku ešte asi taký nenájdete. Je tu však Rakúsko či Maďarsko.

Výzdoba a dekorácie
1. Zaobstarajte si sviečky – svetlo sviečok má nielen svoje teplo a energiu, ale vytvárajú aj krásnu romantickú atmosféru. Ešte lepšie je výber sójových sviečok, ktoré sú čistejšie a dlhšie horia, nakoľko sú vyrobené z obnoviteľných materiálov.
2. Bambus – jeden z najstabilnejších materiálov na zemi je bambus, ktorý je ekopriateľský, organický a stále moderný. Použite stonky bambusov ako nosný motív dekorácie stolov a aj ostatných dekorácií.
3. Kvety – základom všetkých svadobných dekorácií sú bezpochyby kvety. Použite kvety z obradu na recepciu a zabijete dve muchy jednou ranou… Ak je možnosť, zaobstarajte ekokvety, ktoré sú pestované bez pesticídov a bez formaldehydov. Aj toto môže byť na Slovensku problém… Ak máte svoju záhradku, skúste si takéto kvety ešte pred plánovanou svadbou sami vypestovať. Ak sa vám to podarí, informujte aj o tomto vašom počine svadobných hostí. Určite budú nadšení.
4. Pri ostatnej výzdobe dajte prednosť prírodným materiálom ako je spomenutý recyklovaný papier či bavlna…

Catering a menu
1. Myslite organicky – poistite sa, že vaši hostia a štáb nebudú vystavení žiadnym pesticídom. Veľa dodávateľov sa špecializuje na organické jedlá a taktiež veľa vám vyhovovie zostavením organického menu, ak ich o to požiadate.
2. Myslite lokálne – ak sa vám zdá cena za organické menu privysoká, skúste osloviť niekoho z oblasti, kde honeymoon_70 bývate. Ušetríte tak na doprave a energii.
3. Použite umývateľný riad počas celej svadby vrátane pohárov. Odmietnite jednorázový na akékoľvek použitie.
4. Ingrediencie – zistite si, či kuchár a pekár používajú biocukor, biomúku, biomaslo a biovajíčka. Ak nie, požiadajte ich o to.
5. Darujte zvyšky jedla po večierku bezdomovcom, prípadne organizácii, ktorá ich použije na dobročinnosť.

Svadobný odev
1. Vyberte si pre vašu róbu prírodné materiály ako sú organická bavlna, hodváb, namiesto syntetických materiálov. Budete sa v takýchto šatách tiež citiť oveľa komfortnejšie.
2. Oblečte sa a´la ,,couture“ – ak si to môžete alebo chcete dovoliť, róby vyrobené v dielňach svetových návrhárov sú obyčajne vyrábané iba z prírodných materiálov.
3. Darcovstvo – ponúknite vaše svadobné šaty ďalšej neveste zadarmo alebo ich predajte a peniaze darujte na dobrú vec.
4. Ak ste myšlienkou zelenej svadby úplne nadšení, kúpte si šaty v second hande a upravte si ich podľa vašich predstáv vlastnoručne…

Prejavte svoju priazeň
Namiesto pozorností a darčekov pre hostí, venujte peniaze, ktoré ušetríte, organizácii, ktorá ich potrebuje. Pridajte menný zoznam hostí, ktorí tým dopomohli svojou účasťou na svadbe a informujte ich o tom.

Transport
1. Diaľkový kompromis – aby bola vaša optimálne vzdialená pre všetkých hostí, zvoľte miesto, ktoré bude pre väčšinu ľahko a rýchlo dostupné, aby nemuseli jazdiť veľa kilometrov autom, vlakom, či dokonca lietadlom. Verte tomu, že aj toto vaše myslenie ušetrí naše ovzdušie.
2. Najlepší ,,pešibus“ – aby vaša svadobná udalosť minimalizovala emisné škodlivé plyny, zvoľte miesto obradu i oslavy na jednom mieste. Ak to nie je možné, buďte kreatívny a navrhnite hosťom namiesto klasickej prepravy autami bicykle, kone, sane, alebo elektronické vozidlá. Vy sa prepravte na bicykli pre dvoch. Budete mať nielen nezabudnuteľný zážitok, al
e aj pobavíte hostí. V USA sú vraj bežné už dnes ekolimuzíny či tzv. SUV hybridy.

Ďalšie zelené nápady
Ak sa teda rozhodnete byť pravou ,,zelenou nevestou“, preferujte kozmetickú a vlasovú úpravu výhradne z honeymoon_7 bioproduktov už pred samotným obradom. Čo sa šperkov týka, v USA je možné kúpiť si tzv. eticky ťažené zlato a diamanty, z ktorých sa vyrábajú svadobné šperky. Možno sú dnes dostupné už aj v Európe. Pre skvelú večernú zábavu oslovte alternatívnych hudobníkov, ktorí sa priznávajú k vegetariánstvu či vegánstvu. Od fotografa žiadajte fotodokumentáciu na pamäťovej karte, z ktorej si ich stiahnete priamo do svojho počítača a rozpošlete hosťom. Je toho naozaj veľa, čo sa dá podniknúť na ,,zelenej svadbe“. Ak sa vám zdajú niektoré nápady prehnané, či priam uletené, vyberte si aspoň jeden z nich a verte, že aj to bude prejav vášho priateľstva k našej planéte… Voľba je na vás, a kým sú ešte ekosvadby u npas ešte len výstrelkom či módnym trendom, je dobre. Horšie bude, keď tomu tak nebude…

Autor: luč / SvadbaOnline.sk

K tomuto článku zatiaľ nie sú nijaké komentáre.

Zanechajte komentár

Musíte byť prihlásený(á) aby ste mohli vkladať komentáre.